Anolis allisoni

Popis: Jedná se o denní stromové ještěry žijicích na keřích a v korunách stromu. Samci těchto Anolisu mají nádherně modrou hlavu, která se někdy táhne až do poloviny těla.
Jsou to velice aktivní zvířat, manipulace s nimi je kvůli jejich aktivitě a rychlosti trošku komplikovanější.
Výskyt: Guanaja, Kuba, Honduras
Velikost: Samci okolo 25cm, samičky vyrazně menší.
Teplota: Den: 25-29°C, Noc: pokles na pokojovou teplotu 22-24°C
Potrava: Drobný hmyz (cvrčci, šváby, červy, mouchy……)
Ubikace: Terárium by mělo být orientované na výšku. Velikost terária v které jsem je choval byla DxŠxV 45x40x60 zde jsem umístil skupinu 1,2. jako osvětlení je dobré použit Uvb a nějakou slabší výhřevnou žárovku. Zvířata traví většinu času ve vyšších častech terária. Terárium je nutné vybavit velkým počtem větví a rostlin jsou to velice aktivní zvířata, která neustalé něco vyvádí v teráriu.
Samotný chov a rozmnožování: Chov lze doporučit i začátečníkum pokud dodrží všechny podmínky chovu. Rozmnožování, jako u všech Anolisu předchází námluvy v podobě kývaní hlavou a ukazování laloku.
Samička klade 1-2vejce. Často schovávají vejce v blízkosti rostlin, často se mi stalo, že je jen položili a nezahrabali. První inkubace nebyli vůbec uspěšné perlit, vermikulit a do inkubátoru při teplotě 25°C vše bez uspěchu, pak jsem zkusil dát jen vlhkou rašelinu s pískem a nechat krabičku s vajčkama přímo v teráriu a zhruba za 70dni se začli líhnout první mláďata. Od té doby byla uspěšnost skoro 100%.
Mláďata měří jen pár cm a jsou opravdu drobná, chov jen v plastových boxech nad kterým je UVb, vybavení boxu jen ubrousky a par větviček. Jako krmení pro mláďata jsem použil mikro cvrčky a octomilky.